SK EN

RockFels 2017 alebo žeravá skala Loreley

RockFels festival mal tretie výročie no a od jeho zrodenia som jeho súčasťou. Takže aj tento rok sa s Vami podelím o to čo sa tento ročník na Skale udialo.

15.6.2017

Môj príchod na skalu bol až v poobedných hodinách kvôli komplikáciám na opravovanej diaľnici. Takže sa Vám všetkým ospravedlňujem, že som Vám nestihol z dokumentovať odštartovanie festivalu skapelou TXL a Kissin´Dynamite. A samozrejme našeho Santu , ktorý už druhý rok odštartoval RockFels. Nevadi,  K Santovy sa ešte neskôr vrátime :-)

TXLImage titleFoto: Praw archiv 2016

Ochalanoch sTXL som Vám priniesol report minulý rok. Je to dá sa povedať, domáca kapela RockFelsu a štartovacia dráha, ktorá Vás navedie na ten správny smer počas celého festivalu.

KISSIN´ DYNAMITE

Image titleFoto : Oficial Kissin´Dynamite

Školská nemecká metalová kapela založená vroku 2006.  Na konte má už 5 albumov s ktorých hity nám predstavila aj na našej skale. Po mojom príchode kapela hrala akurát štvrtú skladbu a fotografickým nepísaným pravidlom je , že tri skladby a dosť. Takže, kwazi teraz som sa už nemusel až tak náhliť a stresovať:-))  V klude som sa privítal s mojou Paparaci partiou, s ktorou fotíme Rockfels festival od jeho zrodenia, čiže už tretí rok spoločne :-). Nachystal som si techniku a vybrali sme sa najskôr trochu s chladiť do pivnej záhradky kvôli tým 35 stupňovým teplotám. No ale aby ste si nemysleli fotenie festivalu nie je len žúrka a chľast, pretože ani sme sa nestihli posadiť a už sme sa vybrali späť pod pódium kde sa už pomaly ale isto pripravovali chlapci zďalekej Kalifornie.

Dámy apáni, na scénu vybehli : UGLY KID JOE

Kto by ich nepoznal , že ? Úprimne? Mne názov nehovoril nič až pokiaľ som nezačul hity z ich repertoáru ako napríklad : ,,Everything  about you,, či cover na pieseň ,,Cats in the Cradle,, .

https://www.youtube.com/watch?v=B32yjbCSVpU

Image title

Image titleAko ste si všimli spevák Whitfield Crane zmenil imidž na krátko vlasý strih a zranenú ruku asi nemá kôli tomu:-) ale jeho spevácky výkon  to nijak neovplivnilo. Po cca hodinovom vystúpení prichádza malá pauza aby sa mohol pripraviť KROKUS.

Nie nie, mýlite sa ak si myslite, že naše kroky vedú teraz do našej záhrady. To nie, pretože Skala sa trošku zmenila a vynovila tribúnu a tým aj rozšírila priestor  pre techniku a nastroje, takže teraz sa skrátil čas na prípravy medzi účinkujúcimi.

Image title

No povedzte , nie je nová strecha úžasná?

Image title

18. hodina odbila a s ňou asi aj slnko, ktoré sa na chvíľu niekam zašilo. Neubehlo ani 30 minúť a už sú tu páni so Švajčiarska. Hard rock a heavy v jednom mene KROKUS.

Image title

Zakladateľ kapely a pôvodný spevák Chris von Rohr funguje na hudobnej scéne spolu s Krokusom už vyše 40 rokov, takže majú odo mňa veľkú poctu a želám im aby im to ešte dlho dupalo, pretože podali perfektný výkon.

Image title

Image titleAXEL RUDI PELL Poznáte? Nie? Nevadí, Nemecký, hardrockový a heavy metalový gitarista a zároveň hudobná skupina s rovnakým názvom hrajúca melodický heavy metal, ktorá rozbesnela publikum pred tým, než priskočí záverečenka prvého dňa na skale.

Image titleImage title

Image title

GOTTHARD

Image titleA máme to tu, záver prvého dňa na skale. Ukončiť to prišli chlapci priamo so Švajčiarska. Kapela Gotthard s 2 milionmi predaných albumov a 27 ročnou existenciou sa podarilo získať multiplatinové ceny v rôznych častiach sveta. 

Image titleKeď do kapely pristúpil spevák Nic Maeder, v nútorne som veril, že sa mu podarí hneď zapadnúť a získať si aj priazeň starých fanúšikov. Samozrejme sme sa dočkali aj mojich Obľúbených skladieb ako sú napr.: ,,Feel What IFell,, či ,,Stay With Me,,.

No a dnešnú noc sme ukončili skladbou na ktorej spievali úplne všetci a tá atmosféra sa nedá snáď ani opísať. Skladba sa volá ,,C´est La Vie,,  ( https://www.youtube.com/watch?v=5f6aQMq3Y0g ) a určite chytí každého smrteľníka za srdce.

Image title

Image title

Image titleVyspinkaný? To som počul asi od každého a tiež každý od každého, pretože to bola naša asi obľúbena otázka na krásny štart do nového dňa po asi trojhodinovom spánku:-) Takže vydatné kofeínové raňajky a ide sa na to:-)

Image title

Keď sa objavila na pódiu prvá kapela , skoro ma šľahlo a myslel som, že ešte snívam. Dámy a páni,oznamujem Vám že...

Image title                                                                  ,,Lemmy žije...,, :-)))

MOTÖRHAZE

Kapela o ktorej nevedel asi nikto, že dnes vystúpi pretože do poslednej minúty bol jej názov tajný a vedelo sa iba o kapele, ktorá vyhrala rádio show. Takže, Cover kapela Motörhead.

Image title

Musím povedať, že moc veľké rozdiely od originálu som nezastrehol. (čo sa hudby týka ), Skôr som mal niekedy pocit, že hrajú len show zo zapnutým CD od Motörhead. No po kontrole som zistil, že to vážne hrajú perfektne:-) a nie len hudobne ale aj výzorovo.

Image title

Image title

Na RockFelse milujem aj to, že nie len my ako fotografi + personál a organizátori ale aj fanúšikovia sa stretávame každý rok :-)

Image titleNáš druhý deň bude pokračovať krásou , vášňou a fantáziou Gothického metalu v podaní nádhernej spevačky Danieli so skupiny XANDRIA.

Image titleKapela bola založená už vroku 1994 a za to obdobie sa v nej presortovalo tiež niekolko zmien. Spevačka Daniela nie je v kapele od zrodenia, no ako keby do nej patrila od začiatku. Jej spevacký výkon je podla mna asi ten najlepší od jej predchodkin.

Image titleGitarista Steven Wussow Sa vyžival v každej skladbe ako sa patrí. Keď som ho stretol na parkovisku , najprv mi nedošlo , že by to mohol  byť on, pretože VIP parkovali úplne niekde inde, ale bol to on :-) Tak sme sa dali kus do reči, vymenili sme si kontakty a dohodli na možnej buducej spolupráci.:-) Nejake moje foto sa objavilo už aj na ich oficialnej stranke http://www.xandria.de/news/2017/06/it-s-festival-season

Image title

Na fotení kapiel vacsinov s ženským obsadením je dobré aj to, že väčšinou Vám tie krásne stvorenia  aj pekne zapózujú a vy si môžete nacvakať celkom slušné portréty. Veľa starostí Vám odpadne, ako napr. že,  nemusíte zháňať kozmetičku a maskérku a kaderníčku , kostymerku a ja neviem čo ešte, pretože ona sama už príde na pódium nachystaná. Potom si ju nemusíte stylovať na rôzne pózy, pretože ona miluje to čo robí a pri rôznych skladbach Vám ukáže všetky emócie.

Image title

Image title

Musím sa priznať, že Xandriu som si užil naplno. Samozrejme čo sa po hudobnej a fotografickej stránke týka:-))

So ženským obsadením som pre tento ročník ešte neskončil, no teraz pokračujeme ďalej. Xandria nám dohráva poslednú skladbu a my máme končne trochu viac času na menšie občerstvenie a skontrolovanie techniky pretože asi každému z nás horeli foťaki pod rukami. Tak, a ide sa ďalej pracovať. Na scénu prichádza  SANCTUARY.

Image title

Americká Heavy-metalova skupina so Seattlu, ktora bola zalozena vroku 1985 a spevak Warrel Dane tam funguje do dnes. V 48.rokoch podava stale kvalitný výkon a skapelou tvoria dobrý tým. Na Rockfelse odohrali celu hodinu pocas druhého dna a nechybali ich najvacsie hity ako su napriklad Frozen, Battle Angels či Future tense.

Image titleDELAIN 

Kričím si, príď Charlottka príď už na scénu:-) . Charlotte Wessels 30 ročná Holandská speváčka so svojou kapelou Delain prichádza v prave v čas a hneď štartujú s piesňou, Stardust, ktora rozbúrila mužské publikum. A nažhavila naše foťaky na maximum.

Image title

Zábery sa strieľali osto šesť. Čo myslite prečo aj ?:-)  No najblizsie ich mozte vidiet na zivo aj vy u susedov v Cesku na Festivale Master Of  Rock 2017.

Image titleSucasny clenovia :

Charlotte – spev,

Martijn – klavesy,

Otto – Bass

Ruben – bicie

Timo – Gitary

Marel – Gitary 

Základ kapely urobil Martijn Westerholt, byvali klavesista a brat Roberta , ktorý je jeden zo zakladatelov skupiny Within Temptation.

SALTATIO MORTIS

Skupina čo ma prekvapila ich folklórnym stredovekym metalom aj ked sa narodila len vroku 2000 a ktorá sa predstavila ako velký rockový cirkus. Páni pochadzaju z nemecka sa o show teda vedeli poriadne postarat. A aj oni sa postarali o to aby nasa Skala bola zeravá a v plamenoch. (myslim to v uvodzovkach) :-))

Image title

Ked som ich stretol na autogramiade netusil som co za cirkus potom na podiu predvedu. Kazda ich skladba sa zvyja v takom duchu ako hovori ich nazov:-)

Image title

Image title

No a o záverečnú show druheho dna festivalu RockFels 2017 sa postarali chlapci z kapeli, ktorych meno sa ozyvalo a objavovalo vsade kam som sa pozrel.

Image titleÁno je to tak BLIND GUARDIAN privìtalo plný amfiteater.

Skupina s prvotným názvom Lucifer ´s Heritage a po roku 1987 s premenovaním na Názov, ktorý si pamatáme do dnes, proste legendárny Blind Guardian nastúpili na pódium po 21. hodine a odohrali pekných 90 minút plných Hitou z celej existencie. Ved posúdte sami, pretoze práve vychádza aj ich nový Live album LIVE BEYOND THE SPHERES .

Image title

Image title

Image title

Do nového a násho posledného dna na skale sme sa pripravovali celú noc, pretoze na záver nám budú aj klástorny vlci zavíjat :-) To ale este potrvá, pretoze hodiny nám ukazujú skoré poludnie a my máme este nejaké tie hlasy pred sebou. Zacíname sprvym hlasom, ktory znie ako Brian Johnson. Zaciatok tretieho dna nám odstartovala kapela OHRENFEINDT z Hamburgu. Aj ked sa členovia kapely striedaju ako na bežiacom páse a prva formacia vznikla  niekedy v 90.tich rokoch , stále si drzia trojclennú formáciu a sú ako nemecký AC/DC.

Image title

Image title

Image title

FIREWIND

Image title

Od roku 1999, gitarista Gus G. začal skladať a nahrávať demo skladieb a dokázal v zbudiť záujem u producenta Davida Chastain. Prvý album spojil rôznych hudobníkov z rôznych kútov sveta. Napriklad gitary, basa a klávesy boli zaznamenané v Grécku,  spev a bicie v Spojených štátoch a zmiešané to bolo vo Švédsku. Zvláštne je, že Gus G. a spevák Stephen Fredrick sa prvý krát stretly až po pár rokoch. Ich debutový album vyšiel vroku 2002.


Image title

Image title

Image title

Image title

Kings´X 

Americká Progresívna rocková kapela tak tiež 3 členná, ktorá oslavovala 34. Narodeniny a počas svojho celosvetového Turné privítala aj na našu skalu aby odohrala svoje hity z 12 štúdiových albumov.

Image title

Image title

Image title

Tento rok som sa počas festivalu  zoznámil s jednou kapelou, ktorá my trošičku pripomínala aj moje detstvo:-). Britsky Power-metal s nádychom Škótska:-). Rozburcovali nás hneď prvou skladbou. A prvými tónmy.

Image title

ALESTORM

https://www.youtube.com/watch?v=hJ_eVIZkjZE

To sú oni, ty ktorý majú teraz vyše sto koncertov po celom svete a svet ich zbožňuje.

Image title

Image title

Ich posledný album s názvom NO GRAWE BUT THE SEA Vám tiež napovie ,že ich skladby sa nesú v pirátskom duchu s Power-metalovou melodikou spojenou s folklórnymi klávesmi.

QUEENSRYCHE mame tu ďalší progresívny metal s USA. Kapela taktiež oslavuje svoje 36. narodeniny a oslávila ich teda poriadne unás na skale :-)

Image title

Image title

Image title

Image title

Pomalí ale isto sa blížime k záveru nášho troj dňového festivalu a teraz máme trochu dlhšiu pauzu aj na menšie občerstvenie, kým príde na scénu žena s krásnym hlasom priamo z Fínska. Je spoluzakladateľkou a bývalou speváčkou skupiny Nightwish kde fungovala do konca roku 2005. Od tej doby je na sólovej drahé pod svojim menom TARJA.

Image title

Jej show uchvátila úplné všetkých, hlavne nás, ktorý sme mali čo dočinenia s dymiacimi mašinkami.

Image title

O tom ako sa fotí a ako sa správne pripraviť na fotenie koncertu kde je veľa dymu si napíšeme už čoskoro. 

Teraz si vychutnávajte Tarju spolu snami. :-)Image title

Image titleA je to tu, to čo sme stále chceli oddialiť no žiaľ nejde to. Odbila nám 21. hodina a 30. minuta a rozoznela sa kostolná orgánovka, ktorá sprevádzala našich vlkov. Ty prišli ukončiť tretí ročník RockFelsu 2017 . O kapele len tak v skratke .

POWERWOLF 

https://www.youtube.com/watch?v=GpxFUo7oxWM

Image title

Image title

Nemecká Power-metalova kapela založená v roku 2003 v Saarbrücken.

 Ich štýl hudby je v duchu kostolnej symfónie s tvrdými gitarami a nadupanými bicími. Samozrejme nechýba organ. Hlas a spev speváka Attila Dorna uchváti aj tým , že sa najdu aj skladby , ktoré odspieva v Latinčine ako napríklad Werewoles of Armenia či Lupus Dei.

Image title

Image title

Image title

Image title

Chlapci odohrali plne ohnivú show a nám už nezostávalo nič iné ako sa s každým rozlúčiť, zbaliť všetku techniku, nastúpiť do auta a na diaľničnej križovatke sa opäť rozdeliť a ísť každý svojím smerom domov.

Image title

Keď že Powerwolf – ovia sa úžasné poďakovali všetkým, tak aj ja sa chcem týmto všetkým poďakovať za to že som sa aj tento rok mohol zúčastniť RockFelsu.

Image title

Moje veľké DAKUJEM patri :

Všetkým čo sa na tomto festivale podieľali.

Všetkým čo so mnou spolupracovali.

Všetkým fanúšikom.

Karolovi Srncovi za potrebnú dokumentáciu,

rodine Henkovej za perfektnú starostlivosť aubytovanie.

Mojej rodine za trpezlivosť a samozrejme všetkým priateľom čo sa tam so mnou zúčastnili za nezabudnuteľnú atmosféru.


Cela fotogaléria sa nachadza TU http://prawphotography.org/sk/galeria/2947/rockfels-2017/

A aj TU:  Facebook: @Praw Photography

PS: vidíme sa vroku 2018 :-)